Diş gıcırdatmasından bacak inceltmeye kadar…

Botulinum toksini veya halk arasındaki adıyla “botoks” spastik durumdaki adale sorunlarını çözüyor, anal fissürde, vajinizmde kullanılıyor, saç dökülmesinin belirli tiplerinde dökülmeyi engelliyor, diş gıcırdatması ve buna bağlı ağrıları, migren ağrılarını tedavi ediyor, mide ülseri ve hatta obezite tedavisinde de kullanılmaya başlandı vs vs vs

Sanılanın aksine botoks yılan zehiri değil, bir bakteriyel toksindir ve bizim açımızdan bakıldığında bir ilaçtır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı iki ürün vardır; Dysport ve Botox. Arada bazı farklar olmakla birlikte genel anlamda aynı oldukarını söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Botoks uygulaması, mimik yapılması sebebiyle oluşmaya başlayan ve zamanla yerleşip derinleşen çizgileri azaltan ve ilerlemesini -diğer deyişle derinleşmesini- engelleyen bir uygulamadır. Özellikle alında, burun sırtında, kaşlar arasında ve göz kenarlarında ortaya çıkan çizgilenmeler ön plandadır çünkü mimik kasları buralarda oldukça etkilidir. Bu bölgelerde uygulanacak peeling ve doldurma yöntemleri asıl soruna çözüm getirmediklerinden ancak sınırlı etkinliğe sahiptirler. Bu bölgelerde, cildin kırışmasına sebep olan mimik kasları, botoks enjeksiyonu ile gevşetilmekte ve bu kasların üzerini örten cildin kırışıklıkları yok olmakta veya azalmaktadır.

Amacımız yüzünüzün bazı kısımlarının hareket etmesini engellemek değil, bilinçsizce yaptığınız, kaş kaldırma ve çatma gibi hareketlerinizi azaltmaktır. Bu şekilde yapılmadığı ve hareketliliği engellediği durumlarda “maske surat” olarak adlandırılan, mimiksiz, ifadesiz, donuk bir yüz meydana gelir. Bu hale döndürülen hastalardan dolayı halk arasında korkulan bir işlem olsa da doğru uygulama yapılmış binlerce hastayı fark etmezsiniz. Günümüzde “doğru şekilde” yapılan botoks uygulamasının “sanatçı botoksu” diye değişik bir isimle pazarlanmaya çalışılmasının sebebi budur.

Uygulama sayesinde mimik kaslarına giden sinirlerin ileti yapması azaltılmakta böylece tedavi edilen mimik kasları gevşemektedir. Doğru uygulama yapıldığında mimik kasları normal işlevlerini sürdürdüklerinden yüz ifadesinde doğal olmayan herhangi bir durum meydana çıkmamaktadır. Botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir yüz olması gerekmiyor. Botoks yaptıran birçok tiyatro ve sinema sanatçısı vardır. Kırışıklıklarının giderilmesini isterken mimiklerini kullanmaya devam etmek istiyorlar. Uygulanan dozu bölgeye ve kas aktivitesine uyumlamak suretiyle bunu sağlamak mümkün. Bununla birlikte, hastaların şahsi istekleri de mümkün olduğunca göz önüne alınır. Bazı hastalar kaşlarının kalkmasını isterken bazıları bunu kesinlikle istemez. Bazıları için göz kenarı az ayağı kırışıklıklarından şikayetçiyken, bazı hastalar öfkeli görüntü oluşturduğundan sadece kaş arasındaki çizgilerden kurtulmak isterler. Hastanın yüzündeki kas miktarı ve bunların aktivitesine göre uygulanması gereken dozlar belirlenir ve gerekiyorsa hastanın özel isteklerine göre bu dozlar modifiye edilebilir.

Botoks enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün değildir. Botoks doktor tarafından adaleye yapılan bir enjeksyondur. Kremler ile etki mekanizmaları farklıdır. Botoks kırışıklığa yol açan kasları gevşetmek suretiyle dinamik -yani harekete bağlı gelişen- kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler hareketliliği değiştirmediğinden bu konuda bir etkileri olması beklenmez. Sadece cilt üzerinde etkili olan kremler ile kas içerisine enjekte edilen botoks aynı veya benzer etkiye sahip değildir.

Botoks enjeksiyonu geri dönüşlü bir tedavi yöntemi olup etkisi ortalama 6 ay içinde kaybolmaktadır. İstenen etkinin devamı için belirlenen aralıklarla -yaklaşık yılda bir ila iki kere- tekrar uygulama yapılması tavsiye edilir ancak zorunluluk yoktur. Tekrar edilmemesi, “daha kötü” sonuçlara sebep olmaz. Botoks bir dolgu maddesi olmadığından, yüzü şişirmez, dudak veya elmacık bölgesini dolgunlaştırmak için kullanılan dolgu maddeleri gibi etki etmez. Enjeksiyonun yapılmasından çok kısa bir süre sonra kas içine yayılarak dağılır. Hiçbir şekilde yüzde dolgunlaştırma amaçlı kullanılmaz.

 1. Alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı kırışıklıkları azaltılabilir hatta yok edilebilir.
 2. Boyundaki ibikler (Platisma Bandları) duruma göre azaltılabilir
 3. Dudakların çevresinde “sigara içicisi” kırışıklıklarını azaltabilir.
 4. El, ayak ve koltukaltı bölgelerinin aşırı terleme durumu önlenebilir.
 5. Çiğneme kaslarının fazla gelişmiş olmasına bağlı “köşeli yüz” görüntüsü azaltılabilir.
 6. Diş gıcırdatmasını azaltabilir hatta geçirebilir ve buna bağlı diş aşınması ile çene ağrısını azaltabilir veya geçirebilir.
 7. Dudak asimetrisinin düzeltilmesinde kullanılabilir.
 8. Burun kanatlarından birinin daha yukarıda olması durumunu düzeltebilir.
 9. Saç dökülmesi tedavi edilebilir.
 10. Kaş asimetrisi düzeltilebilir.
 11. Aşağı bakan dudak köşelerine bağlı “üzgün” görünüşü düzeltebilir.
 12. Gülünce diş etlerini aşırı görünüyor olmasını (Gummy Smile) azaltabilir.
 13. Kalın olan baldırların (alt bacakların) daha ince olmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Op. Dr. Oygar Aytekin
Hemen bizimle yazışmaya başlayabilirsiniz!