Dolgu insanı nasıl şaşırtırmış ki?

Çok az miktarda dolgu ile bir yüzdeki yorgun, çökmüş, yaşlı ve bitkin görünüşün olumlu yönde değişmesiyle insanları şaşırtmak mümkündür! Önemli olan; hastanın yüzünde onu en çok rahatsız eden ögeyi tespit edebilmektir ve çoğunlukla hasta bunun ne olduğunun farkında dahi değildir! Çünkü muhtemelen eksikliği gösterecek olan doğru açıdan bak(a)mıyordur. Bu, bir fotoğrafçının çekim için en doğru açıyı tespit ederek objeye o açıdan bakmasına benzer.

İnsanlar kendilerini aynada görür, kontrol eder ve bu görüntü üzerinden yorumlarlar. Son zamanlarda “selfie” aşırılığına bağlı olarak bu selfieler üzerinden yorum yapılmaya başlandıysa da bu yöntem çok mantıklı değildir çünkü selfielerin çekildiği cihazların objektiflerinden ve çekim yapılırken tutuldukları mesafenin yakınlığından dolayı gerçeği yansıtan bir görüntü elde etmek zordur.

Aynadaki yansıma veya önden çekilmiş fotoğraf üzerinden yorum yapıldığında, aslında üç boyutlu bir cisim, sadece iki boyut üzerinden yorumlamış olur ve bu da hastayı ve hatta uygulamacıyı yanlış yöne götürebilir. Bunu, uçakla üzerinden geçerken bir dağın ne kadar yüksek olduğunu anlayamamak gibi düşünebilirsiniz. Yüksekliğini anlamak için yere inmeli ve o dağa yandan bakmalısınız.

Dolgu yapmadan önce hastanın 3 boyutlu halinin analiz edilmesi gerekir (ki burada bilgisayar analizinden bahsetmiyorum). Hastayı gerçekten rahatsız eden şeyin tespiti ancak bu şekilde olur.

Çok popüler olan “nazolabyal” dolgu uygulaması neden popülerdir? Çünkü yapması kolaydır, riski çok azdır ve elbette “bir fark” oluşturulur.

Ancak aslında sorunun başka bir yerden kaynaklanıyor olması kuvvetle muhtemeldir ve bir çocukta bile olması gereken nazolabyal oluğa dokunmadan, doğrudan problemin kaynağı olan bölgeye dolgu yapılarak çözüme ulaşmak mümkün olabilir. Bu sayede nazolabyal bölgenin özelliğini tamamen yitirmesini sağlamaktan başka bir faydası olmayan bir uygulamadan kurtulunduğu gibi sonuç da çok daha doğal olur.

Maalesef sorunun kaynağını teşkil eden bölgeye nokta atışı yapılmayıp, gereksiz bölgelerine yarım, hatta bir düzine dolgu uygulanmış ancak olumlu bir sonuç alınamadığı gibi hilkat garibesine çevrilmiş hastalar görmek günümüzde mümkün… ne ironiktir ki bunları görmek de insanı şaşırtıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Op. Dr. Oygar Aytekin
Hemen bizimle yazışmaya başlayabilirsiniz!