Minimal İnvazif Otoplasti

Kulak kepçesinin aşırı olan açıklığını azaltıp kulağı daha yatık bir hale getirmenin çeşitli yöntemleri var. Bu yöntemlerin çok büyük bir kısmında kulağın arka kısmında, boydan boya, 3 ila 6 cm’lik bir kesi olur. Burada “kesisiz” olarak kastedilen işte bu uzun kesinin olmamasıdır.

Yöntemlerin ortak noktası bu uzun kesidir. Farklılıklar ise kıkırdağın yani kulak kepçesinin nasıl yatırıldığı ile ilgilidir. Farklı yerlere dikişler yerleştirmek suretiyle kıkırdağı kafa tasına daha yakın veya kendi üzerinde daha katlanmış bir hale getirmeye çalışılır. Bu yöntemlerde kulak kıkırdağının arka yüzündeki deri kaldırılır ve bir kısmı da kesilerek atılır. Fakat salt dikişe odaklanmış yöntemlerde kıkırdağın ön yüzüne hiçbir şekilde dokunulmaz.

Hatta sadece kulağın arkasındaki deriden bir parçayı kesip atarak kulağın daha yatık olacağını iddia eden yöntemler çıkmış, çıktıkları kadar hızlı da silinmişlerdir. Çünkü kıkırdak çok inatçı ve güçlü bir dokudur. Kıkırdağı deri aracılığı ile çekip yatırmak mümkün değildir. Çünkü deri esner, kıkırdağın gücü üstün gelir ve kulak eski halini alır.

Hiç dikiş kullanmayan bir yöntemde ise kulak kıkırdağı hem ön hem de arka yüzündeki deriden tamamen sıyrılır ve doğrudan kıkırdağın ön yüzüne işlem uygulanarak kıkırdağın gücünü arka yüzeyde toplamak suretiyle kıkırdağın “kendi isteğiyle” yatması sağlanır. Kıkırdağın ön yüzüne yapılan bu müdahale, kesinlikle kıkırdak açısından zararlı bir işlem değildir ve aslında kıkırdağın bütünlüğü de bozulmamaktadır!

Bir de “ameliyatsız” veya “ipli” kepçe kulak ameliyatı dedikleri bir grup uygulama vardır. Bu uygulamanın da çeşitli alt grupları vardır. Kıkırdağın ön tarafındaki deriye küçük kesikler açanı biraz daha güvenilirdir. Çünkü hiç kesi olmadan sadece bir şiş ile kulağın arkasındaki deri altında ipten bir halka oluşturarak kulağı yatırmaya çalışan yöntemde kıkırdak yine galip gelerek en iyi ihtimal ile eski halini almaya çalışır. Bunu yaparken de ipin deriyi yırtarak dışarı çıkması olasıdır.

Minimal invazif otoplasti, yani “azıcık girişimsel kulak estetiği” birçok yöntemin etkili kısımlarını birleştirerek ortaya çıkmış. Kıkırdağın “kendi isteğiyle” yatması için gerçekleştirilecek şekillendirme, kıkırdağın tamamını deriden ayırmak suretiyle değil, sadece kulağın arkasında yarım santimlik bir kesiden girerek işlem görecek kıkırdak yüzeyinde bir tünel açarak yapılıyor. Dikişler ise sadece kıkırdağın bir tarafında kalmayıp kıkırdağı sağlam olarak kavrayacak şekilde yerleştiriliyor. Bu dikişleri yerleştirmek için de birkaç milimetrelik çok küçük kesiler oluyor.

Buraya kadar anlatılanlar, kulağın “sayvan” kısmı ile ilgili yapılabilecek olanlardı. Bir de kulağın “kase” kısmı vardır; bu, kulak (işitme) kanalının içerisinde bulunduğu, telefonunuzun kulaklığını içerisine yerleştirdiğiniz çukur bölgedir. Eğer kase kısmının özellikle arka duvarı yüksek ise, sayvan kısmı da -kasenin bittiği yerden başladığı için o derece dışarıda duracaktır yani daha da kepçe olacaktır. Kase kısmının kıkırdak yapısı daha kuvvetli ve kalındır. Gerek kalınlığı gerekse şeklinin kase gibi olması sebebiyle bazı durumlarda dikişler kullanarak veya yapısını zayıflatarak mevcut şeklini değiştirmek neredeyse mümkün değildir. Bundan dolayı da kase kısmı aşırı gelişmiş ise ve buna bağlı bir kepçelik varsa, kase kısmı tamamen kesilip çıkarılabilir. Eğer sadece küçük bir bölümü alınırsa, kalan kıkırdaktaki kesi hattı genellikle deriden görünür ve kötü bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca kalan kıkırdaklar istenilen şekli almak konusunda hiç istekli olmayacaklardır. Sonuç olarak kase kısmını oluşturan kıkırdağın tamamen alınması en mantıklı yaklaşım olabilir.

Kase kısmı yapısı gereği dikiş ile yatırılmaya müsaitse, bir veya iki sağlam dikiş ile kafa tasına daha yakın hale getirilip kulak ile kafatası arasındaki açı küçültülüp kulak daha yatık hale getirilebilir. Bu işlemin mümkün olup olmadığı muayene sırasında belli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Op. Dr. Oygar Aytekin
Hemen bizimle yazışmaya başlayabilirsiniz!