“Sevgilim silikonlu olduğumu fark etmedi…”

Memeyi silikon protez, daha doğrusu silikon implant ile büyütmek konusunda verilmesi gereken kararlardan birisi; implantın “nereden” takılacağıdır!

Silikon implantın memeye yerleştirilebilmesi için deride bir kesi yapılması kaçınılmazdır. Kesi demek de “iz” demektir. Bir izin “nasıl” olacağı ise sadece “estetik dikiş” atılmış olması ile ilgili değildir. Zaten estetik dikiş diye bir şey yoktur! Başka bir gezegenden, Dünya’da bulunmayan bir teknoloji ürünü cihazlar, malzemeler kullanarak atılan bir dikiş değildir “estetik dikiş”… Robotlar tarafında lazer ile atılan bir dikiş de değildir. Kullanılan malzemeler tüm cerrahların kullandığı malzemelerle aynıdır, belki biraz daha ince veya nazik olabilir o kadar!

Eğer kesiyi doğru yerde yaparsanız, vücudun uygun hatları üzerinde keserseniz, dikerken de nazik davranır dokuları travmatize etmezseniz (yani kesinin, dikiş iğnesinin, pensetin yaratacağı normal hasarlara eklenecek şekilde daha fazla hasar meydana getirmezseniz), hastanın beslenmesi iyiyse, zararlı alışkanlıkları yoksa, yara bakımı için kendisine verilen talimatları uyguluyorsa, herşeyden önemlisi genetiği de iyiyse yara güzel iyileşir ve hasta gururla yarasının “estetik dikiş”le kapatıldığını vurgular. İz kaldığında ise “estetik dikiş atılmadı galiba” diye şikayet eder.

Tekrar etmek gerekir ki, estetik dikiş diye bir şey yoktur!

Meme implantını yerleştirmek için kesi yapılabilecek farklı yerler mevcuttur. Bu farklılıklar ameliyat stratejisini de etkiler. Farklı kesi yerleri, o hastaya uygulanacak olan yöntemin tümüyle değişik olmasına sebep olabilir ve tahmin edilebileceği gibi, hiçbir yöntem mükemmel değildir! Her bir yöntemin bir avantajı ve dezavantajı vardır. Burada önemli olan; bir kişi için bir özellik avantaj sayılabilirken, aynı özellik bir başka kişi için dezavantaj olarak görülebilir. Dövizin yükselmesi borçlu için bir felaket iken, yatırımcı için muhteşemdir.

Bu sebeple bir meme büyütme muayenesi mutlaka ayrıntılı bir görüşme ile birlikte yapılmalıdır. Çünkü hasta, bilgi sahibi olmadığı sürece hangi yöntemi, hangi kesi yerini tercih edeceği konusunda doğru bir fikir sahibi olamayacaktır.

Yazının başında “İzsiz Meme Silikonu” denerek kastedilen durum, hastanın ayrıntılı bir bilgilendirme sonrasında verilecek doğru kararla en az iz kalacak şekilde ameliyat edilmesidir. Elbette “silikon takılacak ve hiç iz kalmayacak” diye algılanmamalıdır!

Fakat tecrübeler gösteriyor ki uygun yerden ve uygun şekilde yapılan kesilerden sonra kalan izler belli belirsiz olabiliyor ve hastanın en yakınları dahi kesi izini tespit edemiyor, hatta muayene sırasında ancak çok dikkatli bakıldığında görülebiliyor.

Hasta için doğru yerin tespiti ve en uygun ameliyat stratejisinin belirlenmesi için ayrıntılı bir görüşme kesinlikle kaçınılmazdır. Bir kadın hayatında son derece önemli olan meme konusunun on dakikalık bir görüşmeyle sınırlandırılması, sonradan düzeltilemeyecek pişmanlıklara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Op. Dr. Oygar Aytekin
Hemen bizimle yazışmaya başlayabilirsiniz!